1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
  • آخرین بروزرسانی: یکشنبه 25 فوریه 2018. برابر با یکشنبه, 06 اسفند 1396

اختلاف‌نظر در مسکو بر سر ایران: ادامه انزوای ایران بیشتر به سود ماست

.در حالی که ایران و قدرت‌های بزرگ آماده ازسرگیری مذاکرات خود در وین با هدف تنظیم جزییات توافق نهایی هسته‌ای می‌شوند، در مسکو مباحثه‌ای بر سر اینکه آیا باید از این توافق حمایت کرد درگرفته است. ماکس فیشر و آماندا تاب دو روزنامه‌نگار آمریکایی برای آگاهی از برداشت روسیه نسبت به این توافق و چگونگی تأثیر آن بر دگرگونی خاورمیانه در مسکو به دیدار فیودور لوکیانوف سردبیر نشریه «روسیه در امور جهان» و رییس شورای سیاست خارجی و دفاعی این کشور رفتند. لوکیانوف یکی از متنفذترین کارشناسان سیاست خارجی است که دیدگاه‌هایش بیشتر منعکس‌کننده تشکیلات رسمی سیاست خارجی روسیه است. فیشر می‌گوید پس از گفتگو با لوکیانوف از میزان شکاف در تشکیلات سیاست خارجی روسیه بر سر چگونگی رفتار با ایران حیرت‌زده شدم. البته عدم توافق بر سر برنامه هسته‌ای ایران نیست. هر دو سوی این مباحثه خواهان پایان یافتن آن هستند اما نمی‌دانند که این امر تا چه حد برای آمریکا مفید خواهد بود.
در مورد سوریه و داعش نیز تمام تلاش روس‌ها مصروف آمریکا و مقابله با نقش آن است.

فیشر از لوکیانوف در مورد ایران و مذاکرات هسته‌ای می‌پرسید: آیا نقطه‌نظر رهبری روسیه این است که این مسئله‌ای است که منافع روسیه و آمریکا در مورد آن هم‌سویی دارد؟

لوکیانوف می‌گوید: این مهم نیست که آن‌ها هم‌خوانی دارند. مهم اینست که آن‌ها لزوماً مغایر هم نیستند. وی می‌افزاید: به نظر من در مورد ایران تیم دیپلماتیک روسیه با سخت‌کوشی بسیار به حصول تفاهم کمک کرد. معتقد هستم سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه که ریاست هیئت نمایندگی این کشور را در مذاکرات بر عهده داشت، دیپلمات بسیار خوبی است و نهایت تلاش را برای کمک به ایران و آمریکا به‌منظور دستیابی به توافق به عمل آورد.
لوکیانوف می‌افزاید: در همین حال اگرچه این سیاست رسمی روسیه نیست ولی افراد زیادی در مسکو هستند که می‌گویند: «چرا ما باید به آمریکایی‌ها کمک کنیم که با ایرانی‌ها آشتی کنند یا ایرانی‌ها با آمریکایی‌ها آشتی کنند؟ اگر ایران منزوی نباشد می‌تواند رو به‌سوی غرب کند، حداقل ازلحاظ اقتصادی، ازلحاظ قراردادها و غیره، این در جهت منافع ما نیست.»

ماکس فیشر از لوکیانوف می‌پرسد: پس آیا مباحثه‌ای در مسکو بر سر این موضوع جریان دارد؟

لوکیانوف می‌گوید: این‌یک مباحثه است و خط رسمی سیاست کشور نیست. خط رسمی روسیه بسیار قاطع است: ما نیازمند حل این مسئله هستیم و باید باهم همکاری کنیم. ما نمی‌خواهیم ایران هسته‌ای شود؛ اما به گفته این کارشناس روس، جامعه کارشناسانِ روسیه در این زمینه نیز اختلاف‌نظر دارند. لوکیانوف می‌افزاید: من شخصاً این دیدگاه را بسیار کوته‌بینانه می‌بینم که باید ایران را تا جایی که ممکن است منزوی نگاه‌داریم. این غیرمنطقی است. ایران کشوری بسیار مهم است و ایرانی‌ها می‌خواهند از انزوا خارج شوند. اگر آن‌ها چنین خواسته‌ای دارند غیرمنطقی است که سعی کنیم آن‌ها را از این مهم بازداریم.
لوکیانوف به تصمیم اخیر پوتین درباره لغو ممنوعیت فروش سیستم موشک‌های زمین به هوای اس-۳۰۰ اشاره می‌کند و می‌گوید: هنوز این امکان هست که موشک‌ها تحویل ایران نشود اما روسیه با این کار پیام‌اش برای ایران این بود که آماده همکاری است. به نظر من روسیه انتظار رقابت بسیار شدیدی را برای بازار ایران دارد و می‌خواهد گام‌هایی پیشگیرانه بردارد تا به ایران نشان دهد که شریکی قابل‌اعتماد است. لوکیانوف معامله درباره موشک‌های اس-۳۰۰ را اساساً در رابطه با تجارت می‌داند که البته یک جنبه سیاسی نیز دارد.

در همین زمینه به گزارش ویژه کیهان زیر عنوان «رابطه شیر و خرس: قبلاً دو دشمن صادق، اکنون دو دوست ناصادق» و هم‌چنین مقاله «دلیل واقعی توافق هسته‌ای و هراس روسیه و چین از تمایل ایران به غرب» نوشته ملیک کیلان مراجعه کنید که در «فوربس» منتشر و توسط کیهان لندن ترجمه‌شده است.


برگرفته از کیهان لندن

برگه درخواست عضویت
ایمیل دبیرخانه حزب
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما همراه باشید

روشنگری لازم

مقالاتی که از دگراندیشان و هم‌اندیشان در سامانه حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) درج می‌شوند، تنها برای آگاهی‌رسانی، ترویج رواداری و نهادینه کردن چندگرائی در فرهنگ سیاسی کشورمان می‌باشد و حزب هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال محتوای آنان ندارد. مقالات می‌توانند با نظرگاه‌های حزب هم‌خوانی نداشته باشند. سامانه حزب در انتخاب مقالات آزاد است.

آخرین مقالات درج شده جدید

مشروطه ایرانی و گفتمان ملی…

22 بهمن و خیزش مردم ایران…

تلاش بیهوده حجاریان…

هفدهم ماه دی، روز زن در ایران…

بیانیه جبهه ایران‌گرایان در پشتیبانی از تظاهرات گسترده مردم در ایران…

مقالات دگراندیشان جدید

مشکل، مردم ایران نیستند؛ رژیم جانی‌شان است…

قیام ملی نقاب (نجات قیام ایران بزرگ)…

آیت‌الله مایک؛ آمریکاییِ مسلمان‌شده‌، رئیس جدید میز ایران سازمان سیا…

ایران را چرا باید دوست داشت؟…

در باغ وحش آخوندها!…

مقالات هم‌اندیشان جدید

بحثی در مقوله رفراندوم درخواستی و بیانیه پانزده اصلاح‌طلب پشیمان…

آیا هدف روسیه تبدیل ایران به یک «حکومت اقماری» است؟…

مارتین لوتر: مردی که به قرون‌وسطی فرمان ایست داد…

تشدید «جنگ سرد» در مناسبات آمریکا و ایران…

جشن مهرگان، تجدید پیمان با مهر و روشنایی…